Daňové přiznání

V České republice je podání daňového přiznání každoročním úkolem, který musí splnit většina obyvatel. Bez ohledu na to zda-li jste zaměstnanec nebo podnikatel – OSVČ (Osoba samostatně výdělečně činná) nebo máte svou vlastní firmu. Každá skupina má své specifické požadavky a povinnosti v této oblasti. Zároveň je také nezbytné dodržet určité termíny, do kterých je potřeba daňové přiznání podat.

Co se týká OSVČ, ti jsou povinni ve svém daňovém přiznání uvést všechny své příjmy a výdaje za předchozí rok, což zahrnuje faktury, účty, bankovní výpisy a další relevantní dokumentaci. Pokud jsou OSVČ v paušálním režimu, tak nemusí daňové přiznání podávat. Pouze pokud mají další příjmy, například z pronájmu, je potřeba daňové přiznání podat. Nově platí limity pro daňové přiznání za rok 2023, kterými jsou 50 000 Kč (z původních 15 000 Kč) pro povinnost podání daňového přiznání a 20 000 Kč (z původních 6 000 Kč) pro další příjmy. Zdravotní a sociální pojištění se podává odděleně v Přehledu o příjmech a výdajích (Přehled OSVČ) na zdravotní pojišťovnu, ideálně v místě Vašeho trvalého pobytu. To samé platí u sociálního zabezpečení (podáváte opět na příslušnou ČSSZ v rámci Vašeho trvalého pobytu), obojí nejpozději měsíc po termínu odevzdání daňového přiznání. Sazby daně z příjmů jsou dalším důležitým aspektem pro OSVČ, kteří jsou povinni platit daň z příjmů podle specifických sazeb stanovených zákonem. OSVČ mohou využít výdajový paušál s progresivními daňovými sazbami, které se liší podle výše příjmů, což bývá oblíbenou volbou. OSVČ si tak může odečíst fixní část od reálných ročních příjmů až do 2 milionů korun a nemusí si tak uchovávat veškeré paragony a účtenky. V případě nevyužití výdajového paušálu si podnikatelé musí vést daňovou evidenci, kde paragony a účtenky zohledňují. Výdajový paušál ve výši 30 % je možné uplatnit na příjmy z pronájmu, 40 % na příjmy z jiného podnikání, 60 % na příjmy z ostatních živností a 80 % na příjmy ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a na příjmy z řemeslné živnosti. Pokud Vás zajímají bližší informace, určitě nás neváhejte kontaktovat a my Vám rádi poradíme. V neposlední řadě, pokud je OSVČ plátcem daně z přidané hodnoty (DPH), musí také podat kontrolní hlášení (dělí se na měsíční a kvartální plátce) pro DPH, což je další důležitý úkol v rámci jejich daňového plánování a dodržování předpisů. Důležitou změnou pro tuto skupinu je zvýšení daňové sazby z 19 % na 21 %.

Druhou skupinou plátců daní jsou zaměstnanci. Zaměstnanci jsou povinni uvést ve svém daňovém přiznání příjem z hlavního pracovního poměru (mzda včetně bonusů). V případě, že má zaměstnanec ještě vedlejší pracovní poměr (například forma OSVČ), je potřeba vyplnit i přílohu č. 1 v rámci daňového přiznání a uvést souběh těchto příjmů. Jak zaměstnanci, tak OSVČ mají možnost uplatnit různé slevy na dani, jako jsou například slevy za děti, manželku/manžela, hypoteční úvěry (lze odečíst úroky až do výše 150 000/rok) a další. Pokud zaměstnanec disponuje ještě dalším zdrojem příjmu, jako je například pronájem nemovitostí, je povinen tyto příjmy také uvést ve svém daňovém přiznání. Kromě mzdy mohou zaměstnanci či OSVČ mít také další příjmy, jako jsou například příjmy z prodeje cenných papírů, které rovněž musí být zahrnuty v daňovém přiznání. 

V neposlední řadě je třetí skupina a tou je zaměstnavatel či firma. Platí zde podobná pravidla jako pro OSVČ. Firma je povinna uvést ve svém daňovém přiznání všechny své příjmy a výdaje za uplynulý rok, což zahrnuje účty, faktury, bankovní výpisy a další relevantní dokumentaci. Pokud je firma plátcem daně z přidané hodnoty (DPH), stejně jako OSVČ musí také podat daňové přiznání pro DPH a uvést veškeré relevantní informace o této dani. V případě, že firma zaměstnává pracovníky, je rovněž povinna uvést ve svém daňovém přiznání jejich příjmy a všechny slevy na dani, které jsou na ně uplatněny. Firmy mohou využívat různé formy daňového zvýhodnění a odpočty, jako jsou například odpočty za investice do rozvoje podnikání, které je nezbytné uvést ve svém daňovém přiznání.

Podání daňových přiznání se kvapem blíží. Už jste jej podali nebo se na to teprve chystáte? Na co si dát pozor a jaké jsou termíny? Daňové přiznání se může podat elektronicky, poštou či osobně na příslušném finančním úřadě. U fyzické osoby či OSVČ je ideální v rámci trvalého bydliště, u firmy v místě sídla podnikání. Vypočítaná daň má splatnost poslední stanovený den pro podání daňového přiznání a může se zaplatit hotovostně či bezhotovostně (což je více využívaný způsob). Co se týče fyzických osob, při podávání klasickou formou je termín 2. 4. 2024 (každý rok bývají tyto termíny stejné). V případě elektronického podání se lhůta prodlužuje až do 2. 5. 2024. To je zároveň povinné pro všechny OSVČ, kterým byla v minulém roce automaticky vytvořena Datová schránka. Pokud za Vás daňové přiznání vyplňuje Váš daňový poradce, termín pro podání je prodloužen až do 1. 7. 2024. Právnické osoby mají za povinnost podat daňové přiznání do 3 měsíců od uplynutí zdaňovacího období, do 4 měsíců v případě podání elektronicky a do 6 měsíců v případě povinnosti účetní závěrky ověřené auditorem. 

Daňový systém se může zdát poněkud komplikovaný a deadliny děsí nejednoho z nás. Kolikrát si člověk raději najme někoho, kdo se o to za něj postará. Pokud si však chcete umět své daňové přiznání sestavit sami, dorazte na některý z našich workshopů a o daních se dozvíte mnohem více. Jestli Vás zajímá více informací, neváhejte nás kontaktovat a domluvit si individuální konzultaci či se přihlaste na jeden z našich vzdělávacích kurzů. Těšíme se na Vás!

Kontakty

Jakým způsobem zhodnotíme
Vaše finance?

Nechte nám na sebe kontakt a my se Vám ozveme zpět.

    Adresa kanceláře
    Na Příkopě 18, Praha 1, 110 00